poniedziałek, 14 grudnia 2015

"Psy Egiptu" - Bogusław Chrabot - recenzja

"Psy Egiptu" Bogusław Chrabot 

Autor: Bogusław Chrabota

Tytuł: "Psy Egiptu"

Rok wydania: 2015r

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Objętość: 268 strony 

Cena: ok 34,90 zł

Gatunek literacki:  Kryminał historyczny, powieść historyczna

Dostępność:  Zysk i S-kaempik, matras, selkar, księgarnie stacjonarne

Opis producenta/ wydawnictwa: Powieść z akcją osadzoną w pieczołowicie zrekonstruowanej rzeczywistości starożytnego Egiptu
Egipt faraonów, tysiąc czterysta lat przed Chrystusem. Małoletnia księżniczka z azjatyckiego królestwa Mitanni wędruje na dwór faraona. Ma zostać jego kolejną żoną. W kananejskiej twierdzy Megiddo, od której wiele lat później bierze nazwę biblijny Armagedon, czeka na nią egipski poseł Mane. Do spotkania jednak nie dochodzi,ponieważ Mane zostaje zamordowany, a  księżniczka porwana. Do Megiddo przybywa jednak eskortujący ją mitannijski możnowładca Haramaszi. To on przy udziale egipskiego żołnierza o imieniu Tut („Żywy”) próbuje
wyjaśnić tajemnice morderstwa i  porwania. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ każdy jest podejrzany, a  okrutna intryga zbiera kolejne krwawe żniwo.



Moja opinia: Starożytny Egipt i jego kultura jest jedną z moich miłości. Ta miłość popchnęła mnie do wyboru seminarium na studiach historycznych o tematyce starożytnej. Książki poświęcone tej tematyce mogę czytać w każdej ilości. Dlatego oczywistym jest, iż otrzymując książkę Bogusława Chrabota "Psy Egiptu" byłam bardzo uradowana. Mogłam sprawdzić, jak z tematyką starożytną poradził sobie polski autor, który na dodatek jest dziennikarzem. 

Opowieść osadzona w starożytnym Egipcie, czasach faraonów, piramid i świetności kraju. Piękna sceneria, zachwycająca kultura. Opowieść w cieniu piramid, rozpoczyna się jak większość historii z tamtych czasów. Zaaranżowane małżeństwo w celach politycznych, mające na celu utrzymać pokój między królestwem Egiptu i Mitanni. Posłowie wysłani w celu dokonania wymiany, darów w zamian za księżniczkę Mitanni. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie niezwykłe wydarzenia, które mają miejsce. Tajemnicza kapłanka, która umiera po wypowiedzeniu przepowiedni, porwanie księżniczki, dziwne morderstwo posła Egipskiego, tajemnicze rytuały, człowiek-demon. Kto i dlaczego jest odpowiedzialny za porwanie księżniczki? Czy porywacze mają na celu przerwanie sojuszu między Egiptem i Mitannią? Czy ktoś zdradził faraona? A może Hetyci chcą nie dopuścić do sojuszu? Oto pytania z którymi zmaga się bohater powieści, młody dowódca konnicy - Tut. W końcu bohater dochodzi do rozwiązania zagadki i odkrywa prawdę. A jaka ona jest? Trzeba sięgnąć po książkę ;p  

Autor opierał się na faktach historycznych. Prawdą jest, iż Amenhotep III pojął za żonę księżniczkę mitanijską - Taduhepę, córkę Tuszratty. Stosunki polityczne obu krajów, również odzwierciedlają stan faktyczny. Pokazuje on przekrój ówczesnego społeczeństwa, gdyż mamy tutaj zarówno faraona, arystokrację, kapłanów, wojskowych i sługi. Doskonale oddaje on realia i problemy z jakimi musieli zmierzyć się ludzie żyjący w cieniu faraona. 

Książka pisana bardzo lekkim i przyjemnym w odbiorze stylem. Wypowiedz stylizowana na starożytną, czasem nawet biblijną. Tytuł książki "Psy Egiptu" to określenie jakiego używa Haramaszi podczas rozmowy z Tutem, który ironicznie oddaje ich funkcję. Tut - wychowany przez kapłanów Anubisa (bóg o głowie szakala -psa) oraz Haramaszi - Przełożony Królewskiej Psiarni.

Co jest minusem tej książki? Jedynie zapis umieszczony na okładce "Książkę polecają: Agata Młynarska, Piotr Kraśko i Wojciech Maziarski". Moim zdaniem jest to zapis niepotrzebny, a wręcz zniechęcający. To moja subiektywna ocena. 

Ocena:6/6



Egzemplarz recenzencki otrzymałam i bardzo dziękuję: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz