poniedziałek, 16 stycznia 2017

"Jestem żoną szejka" - Laila Shukri - recenzja


Autor: Laila Shukri
Tytuł: "Jestem żoną szejka"
Rok wydania: 2016 r.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Objętość:  392 stron 
Cena: 35 zł
Gatunek literacki: biagrafia
Dostępność:  Prószyński i s-ka , empik, matras,


Moja opinia: "Jestem żoną szejka", to książka opowiadająca losy polki, która została żoną arabskiego szejka. Pierwsze skojarzenia, jakie ludzie mają słysząc "żona szejka", to ogromny przepych, bogactwo i kobiety chodzące całkowicie zakryte. Ale to tylko, to co widzimy wszyscy, co jest oficjalne, pokazywane wszystkim, jednak co się dzieje za zamkniętymi drzwiami, tych pięknych bogatych pałaców? 

Kobiety z jednej strony są traktowane, niczym księżniczki - droga biżuteria, kreacje od najlepszych projektantów, ogromne pałace, służba do wyłącznej dyspozycji, dalekie wojaże. Z drugiej strony ograniczenia, uzależnienie od męża, stała kontrola i strach, czy nie zostanie pobita, za najmniejsze przewinienie. W tak skrajnym świecie przyszło zakochać się i żyć Izabeli - bohaterce i autorce książki. Izabela przyjechała do Emiratów w celach biznesowych, ciężko pracowała, gdyż liczyła na awans. Jednak na jednym ze służbowych bankietów spotkała szejka, w którym zakochała się bez pamięci, a on odwzajemniał jej uczucia. Brzmi jak początek romansu, albo wspaniałej bajki. Jednak "jestem żoną szejka", pokazuje nam tę drugą stronę życia w krajach arabskich. Gdzie panuje bieda, gdzie ludzie są wykorzystywani do niewolniczej pracy, młode dziewczynki są zmuszane do prostytucji. Autorka porusza problemy, których ludzie nie widzą, bądź nie chcą widzieć. Nie przechodzi obok nich obojętnie, Samo napisanie książki naraża autorkę na wielkie niebezpieczeństwo, gdyż za to może grozić jej śmierć. 

Książka napisana jest bardzo dobrze, lecz czasem ciężko ją przetrawić, z racji okropnych tematów, które podejmuje. Musiałam robić czasem przerwę, aby wszystko przemyśleć. Bardzo refleksyjna książka. Ma jednak jeden minus co chwilę przewija się przez książkę, polecanie innych książek autorki, taka krypto reklama. Mi osobiście to bardzo przeszkadza. Jednak jest to nieznaczna wada. Warto przeczytać i mieć świadomość, z czym mierzą się ludzi mieszkający w krajach arabskich.

Moja ocena: 5/6

Egzemplarz recenzencki otrzymałam i bardzo dziękuję: 

3 komentarze:

  1. Mam ją w swoich planach czytelniczych :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka podobno jest teraz w Biedronce , też chciałam ją zakupić lecz w mojej jej nie ma , poszukam w innej .

    OdpowiedzUsuń