piątek, 17 lutego 2017

"W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów." - Bartłomiej Sala - recenzjaAutor: Bartłomiej Grzegorz Sala
Tytuł: "W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów."
Seria: Legendarz
Rok wydania: 2016 r.
Wydawnictwo: BOSZ 
Objętość:  240 stron
Cena: 39,90 zł
Gatunek literacki: historia, legendy słowiańskie,
Dostępność: księgarnia internetowa wydawnictwa BOSZempik, matras,, księgarnie stacjonarne
Moja opinia: Potwory, zmory, wampiry i tajemnicze stwory, interesowały ludzi od zarania dziejów. Dawniej ludzie opowiadali sobie straszne historie przy ogniskach, straszyli dzieci i siebie nawzajem oraz próbowali wyjaśnić różnego rodzaju zjawiska. Tak narodziło się wiele legend i mitów. Między innymi, tymże sposobem powstała legenda wampierza czy wompirza. Tak, tak, to nie błąd w pisowni.  Nasz współczesny wampir to dawny wampirz, czy też wompierz. Tak, jak język się rozwinął i zmieniała się nieco nazwa, tak samo zmienił się nasz potwór. Jakim więc cudem od pokracznego i garbatego krwiopijcy, przeszliśmy do Draculi, a później błyszczącego w słońcu Edwarda? A no właśnie. Wypadałoby poznać początki wampirów i narodziny jego legendy, kiedy wampir był wampirem a nie brokatową imitacją. Jeśli, ktoś spodziewa się opowieści rodem ze "Zmierzchu", nie ma po co sięgać po tę książkę. Jeśli jednak, chce ktoś rzetelnej rozprawy traktującej o historii i rozwoju wampirów, niech przeczyta ja koniecznie.   

Kiedy dostałam książkę spodziewałam się zbioru legend o wampirach, dla fanów "Zmierzchu" i wampirzych serii. Jakież było moje zaskoczenie, po przeczytaniu kilkudziesięciu stron. Książka jest świetnie przygotowaną pracą naukową, napisaną przez znakomitego historyka. Jako historyk, nie mogłabym nie docenić rzetelnego przygotowania, odniesienia do źródeł oraz nawiązania do historii. Każdej postaci, legendzie, poświęcony jest osobny rozdział, opatrzony niezwykłymi obrazkami. Legendę zawsze poprzedza odniesienie do historii tamtego okresu, dotyczącą terenu, na jakim występuje. Mamy również dość precyzyjnie nakreślone położenie geograficzne. Autor nie szczędził sobie również trudu, sprawdzenia czy występujące w legendzie elementy, miały rację bytu w tamtym okresie. Uważam to za wielki plus dla książki. Ponadto legendy są ułożone w porządku chronologicznym, aby czytelnik mógł obserwować zmiany i rozwój postaci wampirów.


Jak dla mnie to wspaniale przygotowana praca historyczna, dotycząca legendy wampirów. Takiej książki nie powstydziłby się żaden historyk. Teraz wiem, że po książki Bartłomieja Sali mogę sięgać bez zastanowienia. Już nie mogę się doczekać przeczytania kolejnych jego prac.


Ocena:6/6

Za egzemplarz recenzenci dziękuję :4 komentarze:

 1. Z chęcią po nią sięgne, to temat, który bardzo mnie interesuje :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam gorąco :) Wspaniała książka:)

   Usuń
 2. Bardzo zaciekawiłaś mnie tą książką!

  OdpowiedzUsuń