wtorek, 25 kwietnia 2017

"Hitler. Narodziny zła 1889-1939" - Volker Ullrich - recenzja

Autor: Volker Ullrich
Tytuł: "Hitler. Narodziny zła 1889-1939"
Seria: Oblicza zła
Rok wydania: 2016 r.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Objętość:  1024 stron 
Cena: 90,90 zł
Gatunek literacki: biografia, literatura faktu, historia
Dostępność:  Prószyński i s-ka , empik, matras,


Moja opinia


  Hitler to osoba, której nie trzeba nikomu przedstawić. Jego życie zostało przemielone i opisane już setki razy na różne sposoby. Osoby, które zapoznały się ze wcześniejszymi biografiami, zapewne zastanawiają się, po cóż kolejna. Odpowiedź na to pytanie sam autor umieścił we wstępie. Wcześniejsze biografie, jak choćby Alana Bullocka, Joachima Festa czy Iana Kreshawa nie zawierają wielu źródeł, które światło dzienne ujrzały wiele lat po ich publikacjach. Przykładami mogą być: dzienniki Goebbelsa (2006r.), dzienniki Henrego Kesslera (2010r.), raporty dyplomatów czy akta Kancelarii Rzeszy wydane przez Komisję Historyczną ( 1999-2012). Biografia jest świetnie przygotowana, opatrzona wieloma przypisami i odniesieniami do źródeł. 

Autor stara się nie oceniać, lecz przekazać fakty w możliwie przystępny sposób. Ponad tysiąc stronicowa biografia, jest dopiero pierwszą częścią, gdyż kończy się na roku 1939. Jest dość obszerna i szczegółowa. Poza faktami z życia prywatnego i politycznego Hitlera, mamy tutaj również relację osób, które z nim przebywały, a także zarys ówczesnej polityki Niemiec. Czytając tę biografię nie będzie trzeba korzystać z wielu dodatkowych opracowań, aby uzupełnić wiedzę. Co jest niebywałym plusem, dla osób, które nie posiadają dużej wiedzy historycznej i nie chcą kupować wielu książek, a mieć sewgo rodzaju kompendium wiedzy na temat Hitlera. Książka, napisana jest przystępnym językiem, czyta się ją dość przyjemnie i łatwo, choć czytanie o zawirowaniach partii politycznych kształtującej się Rzeszy, do przyjemnych nie należy. Niektóre wątki są opisane pobieżnie, jak choćby kontakty Hitlera z Ewą Braun. Lecz można się spodziewać, iż wszystko zostanie szczegółowo opisane w drugim tomie biografii. 

Minusem książki jest cena. Kształtuję się ona od 70 do 100 zł. Niestety, nie każdy będzie mógł sobie na nią pozwolić. Jednakże, za książkę w twardej oprawie, liczącej ponad 1000 stron nie możemy spodziewać się niskiej ceny. Ponadto, książka jest pięknie wydana. Świetna oprawa graficzna,okładka twarda zintegrowana. Moim zdaniem, warto jest zainwestować w tę książkę. 

Seria "Oblicza zła", do której należy ta książka, zawiera biografie "złych" przywódców, dyktatorów czy ich współpracowników, na przykład: Stalina, Mussoliniego, Goebbelsa, Berii itd. Warto zapoznać się również z innymi pozycjami tejże serii. Cała kolekcja będzie świetną gratką dla historyków, jak i miłośników historii. Książkę jak najbardziej polecam zarówno pasjonatom, jak również studentom historii czy też historykom.


Moja ocena: 6/6Egzemplarz recenzencki otrzymałam i bardzo dziękuję: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz