poniedziałek, 29 lutego 2016

"Ograć nawyki. Jak zastosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej" - Jadwiga Korzeniewska - recenzjaAutor: Jadwiga Korzeniewska 

Tytuł: "Ograć nawyki. Jak zastosować mechanizmy gier w procesie zmiany osobistej"

Rok wydania: 2016 r.

Wydawnictwo: Onepress

Objętość:  232 stron

Cena: 37 zł

Gatunek literacki:  poradnik, poradnik psychologiczny,

Dostępność: onepress.pl ,empik, matras, selkar, księgarnie stacjonarne

Opis wydawnictwa: Ile razy w życiu obiecywałeś sobie: „Zmienię się!”? Czy przypadkiem nie co roku? Każdego pierwszego dnia stycznia wielu z nas zapisuje listę noworocznych postanowień: schudnę, opanuję język obcy, rzucę palenie, zacznę biegać... I co? I nic! W kolejnym roku wynotowujemy te same postanowienia, o których zapominamy najdalej w lutym, wcale ich nie realizując. Rezygnujemy z nich, ponieważ często zwyczajnie nas przerastają. Owszem, dobrze byłoby się pozbyć złych nawyków i wyrobić dobre, ale... to takie trudne! Wymaga wyrzeczeń! Dyscypliny! Czasu! Determinacji! I tu leży pies pogrzebany. Równie mocno jak pragniemy zmian, boimy się ich, przez co już na wstępie rezygnujemy z wielu korzyści, jakie ze sobą niosą.

Istnieje jednak narzędzie, które może sprawić, że zmiana z groźnej i nieosiągalnej staje się ciekawa, a nawet ekscytująca! Narzędzie podsycające wewnętrzną motywację i pozwalające z zupełnie innej perspektywy spojrzeć na wyzwanie, które przed sobą stawiasz. Zwie się ono grywalizacją i pozwala przekształcić proces zmiany w grę, niwelując tym samym podstawowy problem, jaki ze zmianą ma nasz mózg: zmiana to nowość, a nowość to potencjalne zagrożenie. Tymczasem gra oznacza frajdę, ekscytację, obietnicę przygody... To wyzwanie, które Twój umysł chce podjąć, ponieważ bardzo lubi się bawić.

Jadwiga Korzeniewska - socjolog, trener, głównodowodząca Laboratorium Zmieniacza, któremu przyświeca idea, że warto być jednocześnie badaczem i przedmiotem badań dotyczących własnej zmiany osobistej. Prowadzi szkolenia poświęcone zmianie nawyków. Specjalizuje się w dziedzinie przygotowywania planu zmiany i wdrażania go w oparciu o sześć źródeł wpływu (motywację osobistą, społeczną i strukturalną oraz umiejętności osobiste, społeczne i strukturalne). Prowadzi także zajęcia o zmianie nawyków w myśleniu (odwyk od perfekcjonizmu, trening pozytywności). Od 2009 r. współorganizuje terenowe gry miejskie, do których pisze fabularyzowane scenariusze.


Moja opinia: Książka jest idealna na początek roku, gdy tworzymy swoje noworoczne postanowienia, które kończą się najczęściej wraz z końcem miesiąca. Dokładnie miesiąc po premierze książki, postanowiłam napisać dla Was recenzję.

Po książkę sięgnęłam, gdyż jak większość z Wam, postanowiłam schudnąć. Wiem, mało oryginalne, ale nie mogłam jakoś się zmotywować. Tak więc sięgnęłam po tę książkę i ... No właśnie i co? Jadwiga Korzeniewska, kompletnie zmieniła moje spojrzenie na problem motywacji wewnętrznej, silnej woli i kształtowania nawyków. Zaczyna od podstaw, co i dlaczego się dzieje w naszym mózgu. Później dowiaduje się co nieco o kształtowaniu nawyków i o tym jak pozbyć się starych złych nawyków. Następnie mamy mnóstwo szczegółowych rad, jak projektować "grę" czyli plan na kształtowanie nawyku. Wszystko jest bardzo szczegółowo rozpisane. Autorka pisze bardzo przystępnym językiem. Nie musimy się obawiać wykładu naukowego, a wspaniale podaną w prosty sposób wiedzę niezbędną do zapoczątkowania zmian.

Ale pisać można wszystko, papier wszystko zniesie. Czy to się sprawdza w praktyce? Muszę przyznać, że tak! Stosując się do rad autorki, lepiej rozumiem siebie i swój mózg, co więcej, łatwiej mi wytrwać w postanowieniu. Nie ma możliwości oszukiwania. Ponadto zauważyłam, że mechanizmy, o których mówi autorka można przełożyć na gry komputerowe i na ich przykładzie uczyć tych mechanizmów dzieci w szkole. Metody zaproponowane przez Jadwigę Korzeniewską są więc uniwersalne. Nie dziwne, że książka stała się bestsellerem.

Książka jest opatrzona w ładną przyjemną dla oka grafikę. Małe stworki patrzące na nas z okładki i kolejnych rozdziałów, są milutkie :) Jeśli chcecie zmienić swoje złe nawyki, wprowadzić zmiany, to polecam zacząć od przeczytania tej książki. Zaoszczędzicie mnóstwo czasu, energii i nerwów na kolejne nieudane próby zmian.

Ocena:6/6Egzemplarz recenzencki otrzymałam i bardzo dziękuję: 


2 komentarze: