środa, 24 lutego 2016

"Oświecenie dziobaków. Baśnie o ważnych mechanizmach i niebezpieczeństwach rozwojowych" - recenzjaAutor: Tomasz Teodorczyk

Tytuł: "Oświecenie dziobaków. Baśnie o ważnych mechanizmach i niebezpieczeństwach rozwojowych" 

Rok wydania: 2015 r.

Wydawnictwo: eneteia

Objętość:  188 stron

Cena: 26 zł

Gatunek literacki: bajki terapeutyczne, literatura o samorozwoju

Dostępność: eneteia.pl, empik, matras, selkar, księgarnie stacjonarne

Opis wydawnictwa: Książka jest zbiorem baśni opisujących meandryczne ścieżki ludzkiego rozwoju. Przedstawia niebezpieczeństwa, które na tych drogach możemy napotkać oraz mechanizmy pomocne w ich przezwyciężaniu. Napisana przez psychoterapeutę z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w pracy z ludźmi sięga do historii i mitów z różnych kultur odkrywając uniwersalne motywy ludzkich losów, trudności, z którymi wszyscy się borykamy oraz ograniczenia, których nie jesteśmy w stanie pokonać. Na naszej drodze rozwoju pomocne jest sięganie do archetypowej wiedzy zawartej w nieświadomych wzorcach ludzkiej psychiki gdyż, jak pisze autor; „warto pamiętać, że projekt „człowiek” jest niewyobrażalnie skomplikowanym zadaniem a projekt „sensownie rozwijający się człowiek” – prawie niemożliwym do wykonania.”


O autorze: Tomasz Teodorczyk – dyplomowany psychoterapeuta i nauczyciel pracy z procesem Research Society for Process Oriented Psychology w Zurychu. Pracą z procesem zajmuje się od 1988 roku. Prowadzi psychoterapię indywidualną, warsztaty oraz szkolenia i superwizje. Współtwórca programu licencyjnego pracy z procesem Polskiego Towarzystwa Psychologii Procesu. Współtwórca (z Agnieszką Wróblewską) Akademii Psychologii Procesu w Warszawie. Tłumacz książek Arnolda Mindella oraz autor artykułów o pracy z procesem.
Współpracuje z firmami przy rozwiązywaniu konfliktów. Zajmuje się zastosowaniami pracy z procesem do różnych dziedzin życia, terapii i sztuki. Współtwórca i organizator wypraw psychologiczno‑podróżniczych Experience Expeditions. Organizator projektów społecznych w Polsce i za granicą.

Moja opinia: Do przeczytania książki zachęcił mnie tytuł, a właściwie podtytuł. Zakładał on, iż będą to baśnie o mechanizmach rozwojowych, czyli coś idealnego dla mnie. Zwłaszcza, że ostatnio psychologia rozwojowa jest jedną z moich pasji. Tak więc liczyłam na przyjemną lekturę przed snem, zakładając, że przeczytam książkę w ciągu jednej nocy. Jakie było moje zdziwienie po przeczytaniu pierwszej baśni. Nie mogłam skupić się na czytaniu kolejne, gdyż w głowie krążyło mi wiele przemyśleń i interpretacji pierwszej baśni. Tak było z każda kolejną, więc rozplanowałam sobie, czytanie jednej baśni na jeden dzień. 

W każdej baśni, przewijają się tytułowe dziobaki. Każda też, zgodnie z tytułem mówi o mechanizmach rozwojowych i niebezpieczeństwach z nim związanych. Tytułowe "oświecenie" można odbierać, jako cel autora, aby zobaczyć i rozpoznać pewne mechanizmy, których być może na co dzień nie zauważamy. Wszystko jest utrzymane w baśniowej konwencji i scenerii, mamy królewny, smoki, zwierzęta mówiące ludzkim głosem, czary, dziwne istoty itd. Charakterystyczne dla tego gatunku, jest opowieść, która ma morał i ma nauczyć czegoś czytelnika, w sposób metaforyczny. Pod tym względem "Oświecenie dziobaków" sprawdza się idealnie. 

Książka podzielona jest na rozdziały, a każdy rozdział to jedna baśń. Rozdziały ponumerowane są za pomocą kanji , czyli japońskich znaków odzwierciedlających liczby. Przy każdej baśni mamy również obraz zwierząt, utrzymany w japońskiej konwencji. Przed każdą bajką mamy również cytat, odwołujący się do wielkich uczonych, czy też istotnych tekstów. Książka jest wspaniałą chwilą do refleksji nad własnym życiem i nad ludzkim umysłem. Jedno wiem na pewno. Jeszcze nie raz wrócę do tej książki. Plusem też jest to, iż do książki została mi dołączona zakładka, z czego się niezmiernie cieszę :) Moimi ulubionymi baśniami są: "Złodziej snów" i "Królewicz i smok" :) A wy, które z baśni lubicie najbardziej?


Ocena:6/6


Egzemplarz recenzencki otrzymałam i bardzo dziękuję: 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz