poniedziałek, 19 czerwca 2017

"Zimowy monarcha" - Bernard Cornwell - recenzja

Informacje podstawowe

Autor: Bernard Cornwell
Tytuł:  "Zimowy monarcha"
Rok wydania: 2017 r.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
Objętość:  608 stron
Cena: 34,93 zł
Gatunek literacki: powieść historyczna 
Dostępność: empik, matras, księgarnie stacjonarne

Moja opinia

  Legenda Króla Artura, będzie teraz dość "modnym" tematem. Z tej racji, iż na ekrany kinowe wchodzi filmowa adaptacja losów Króla Artura. Wydawnictwo Otwarte wznowiło wydanie sagi arturiańskiej, która ma zdecydowanie lepsze okładki, niż poprzednia. Nie ocenia się książki po okładce, jednak książkę z piękną okładką czyta się zdecydowanie przyjemniej. 

"Zimowy monarcha", jest pierwszą z trzech powieść trylogii arturiańskiej. Cornwell przenosi nas w czasy króla Artura, dzielnych rycerzy i czarów Merlina. Niezwykły, baśniowy i zachwycający świat, a wszystko to osadzone w czasach średniowiecznych. Narratorem, jest tutaj jeden z wybrańców Merlina - Derfel. Jak dowiadujemy się na początku książki, to on ma być odpowiedzialny za spanie legendy Króla Artura i to z jego perspektywy poznajemy tę historię.

Akcja książki zaczyna się w momencie narodzin Mordreda, który to później będzie miał ogromny konflikt z Arturem. W książce przewija się ciągła walka chrześcijaństwa z pogaństwem oraz ogromna niechęć Brytów do Rzymian. Chodzi tutaj o V wiek naszej ery, gdzie Rzymianie pozostawili Brytanię na "pożarcie"  Saksonów. Sami więc musieli się mierzyć z wrogami i przeciwnościami losu. W tak trudnym dla kraju okresie potrzebny, jest silny władca, który umocni kraj. Nikt nie spodziewał się mającej nadejść walki o władzę.

Książka stanowi swoistego rodzaju opowieść o życiu ludzi z początków średniowiecza.  Mamy tutaj charakterystyczną dla tego okresu walkę między nieugruntowanym w pełni chrześcijaństwem i trudnym do wykorzenienia pogaństwem. Panujący niejako chaos i brak konkretnych podziałów krain, czy walka o władzę nad danym terytorium. Mamy tutaj również odwieczne problemy ludzkości, kłamstwa, zdrady, walką o władzę, pragnienie szczęścia. Wszystko to rozgrywa się w mrocznej średniowiecznej zamkowej scenerii, słuchać tutaj niemal brzęk ostrzy mieczy i czuć chłód bijący z komnat zamkowych.

Ocena:7/10


Za egzemplarz recenzencki dziękuję:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz