czwartek, 13 lipca 2017

"SPQR Historia starożytnego Rzymu" - Mary Beard

Informacje podstawowe

Autor: Mary Beard
Tytuł:  "SPQR Historia starożytnego Rzymu"
Rok wydania: 2017 r.
Wydawnictwo: Dom wydawniczy Rebis
Objętość: 560 stron
Cena: 47,92 zł
Gatunek literacki: historia, historia starożytna
Dostępność: rebis.pl , empik, matras, księgarnie stacjonarne

Moja opinia

   Każdy z nas zetknął się w życiu z historią starożytnego Rzymu. Czy to na lekcji historii czy oglądając filmy dokumentalne, czy też rozrywkowe. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że Rzymianie mieli nie tylko wpływ na samą historię, jak również na nasze obecne życie. Nasza codzienność nosi znamiona tamtej kultury. 



   Czytając opinie innych, natknęłam się na stwierdzenie, iż autorka obala popularne mity, czy przedstawia wiele kontrowersji. Dla przykładu, historia powstania Rzymu, którą znamy wszyscy ze szkoły, mówi o tym, że Romulusa i Remusa wychowała wilczyca. W książce spotykamy się ze stwierdzeniem, że wilczyca, to przydomek okolicznej prostytutki. Tak więc Romulus i Remus zostali wychowani przez prostytutkę o przydomku wilczyca, nie przez wilczycę jako zwierzę. Dla niektórych zapewne będzie to szok, jednak jest to zgodne z prawdą i źródłami historycznymi. Jeśli ktoś, pokusi się o tłumaczenie oryginalnych źródeł, będzie miał potwierdzenie tych słów. Co się zaś tyczy treści i owych kontrowersji. Czytelnik, który o historii wie tyle, co przekazano mu na lekcjach historii w szkole, będzie zdumiony pewnymi pojawiającymi się faktami w SPQR. Natomiast dla osoby, która interesuje się historią, czy też jest historykiem owe kontrowersje nie będą niczym dziwnym, ani zaskakującym. Przytoczone przez autorkę zdarzenia, czy "kontrowersje", są zgodne z prawdą i tym, co obecnie wiemy o historii starożytnego Rzymu. 


Mary Beard tworzy swego rodzaju narrację. Nie podaje ona suchych faktów, lecz opowiada historię, dzięki czemu książkę czyta się bardzo przyjemnie. Choć język którym posługuje się autorka jest popularnonaukowy, sprowadza go jednak do prostej wersji, przystępnej dla każdego czytelnika. Książka opatrzona jest ilustracjami, zdjęciami, schematami, czy drzewami genealogicznymi, co uprzyjemnia i pozwala lepiej zobrazować dany temat. W trakcie czytania nie musimy odrywać się od książki w celu poszukiwania opisywanego obrazu, gdyż mamy go umieszczony w książce. Wydawnictwo, jak zwykle wykonało tutaj kawał świetnej roboty, gdyż książka wydana jest pięknie, twarda oprawa z obwolutą, piękna minimalistyczna grafika oddająca ducha Rzymu.

Książkę można z czystym sumieniem traktować, jako dobre opracowanie historyczne, które może być wykorzystywane w pracach historycznych, maturalnych itp. Dla mnie stanowiła ona, jedno z opracowań pomocne w pisaniu pracy historycznej. Pozycja godna polecenia i szczególnej uwagi historyków, jak i pasjonatów historii starożytnej. 


Ocena:9/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz