wtorek, 1 sierpnia 2017

"Opiekunka do dzieci" - Elisabeth Hermann - recenzjaInformacje podstawowe


Autor: Elisabeth Hermann
Tytuł:  "Opiekunka do dzieci"
Rok wydania: 2017 r.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Objętość:  544 stron
Cena: 39,90 zł
Gatunek literacki: kryminał
Dostępność: empik, matras, księgarnie stacjonarne,


Moja opinia

       "Opiekunka do dzieci" to trzeci już kryminał Elisabeth Hermann. Jej wcześniejsze książki opowiadały o losach policjantki, tym razem głównym bohaterem zostaje młody prawnik Joachim Vernau. Jest on spokojny, racjonalny, rzeczowy i stanowczy. Ma piękną młodą partnerkę, z której ojcem pracuje w kancelarii. Zbliżają się zaręczyny młodych, a ojciec narzeczonej chce uczynić Joachima wspólnikiem. Wszystko byłoby, jak w bajce, gdyby nie pewien incydent. Nieoczekiwanie w noc kilka dni przed zaręczynami, do domu Joachima i Sigrun włamuje się i dotkliwie bije mężczyznę młoda Rosjanka. Okazuje się, że rodzina Zernikov ma pewne tajemnice, tajemnice, które Vernau chce odkryć. 


Mimo całej sympatii do bohatera, historia mnie nie porwała. Znając twórczość Elisabeth Hermann, bez zastanowienia rzuciłam inne książki w kąt, aby oddać się lekturze "Opiekunki do dzieci". Oczekiwania moje wobec tej książki, były duże, zważywszy na to, że "Wioska morderców", była na bardzo wysokim poziomie. Po przeczytaniu przyznam, że trochę się zawiodłam. Cała historia, jest dość ciekawa, jednak czegoś jej brakuje. 
Niebywałym plusem książki, jest nawiązanie do historii okresu wojennego i powojennego. Jak dowiadujemy się na końcu książki, inspiracją dla autorki stał się artykuł w gazecie o robotnicach przymusowych. Wtedy też autorka stanęła przed pytaniami: "co tak naprawdę wiemy o historii?", "ile rzeczy zostaje ukrytych czy przemilczanych?". Wplecenie wątków z historii w kryminał, było bardzo trafne i autorce wyszło to nad wyraz dobrze. 
Podsumowując duży plus z nawiązanie do historii i zwrócenie uwagi na ważny temat, konstrukcja kryminału też na plus, jednak fabuła mogła być bardziej rozwinięta.

Ocena:5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz