niedziela, 13 sierpnia 2017

Robin Gerber - "Barbie i Ruth" - recenzja

Informacje podstawoweAutor: Robin Gerber
Tytuł:  " Barbie i Ruth"
Rok wydania: 2017 r.
Wydawnictwo: Wydawnictwo kobiece
Objętość:  300 stron
Cena: 25 zł
Gatunek literacki: biografia
Dostępność: empik, matras, księgarnie stacjonarne,

Moja opinia

       Każda mała dziewczynka marzyła o lalce Barbie. Piękna, z długimi blond włosami, długimi nogami i mnóstwem strojów lalka, była ucieleśnieniem dziecięcych marzeń. Dziewczynki bawiąc się Barbie marzyły, aby gdy dorosną, być właśnie taką kobietą. Lalka Barbie od wielu lat jest stałym elementem pop kultury i regałów z zabawkami. Lecz czy ktoś wie skąd wziął się pomysł na lalkę Barbie? Dlaczego nazywa się tak a nie inaczej? Jaka była jej historia? A przede wszystkim, kto i dlaczego ją stworzył?

     Ruth Handler była dziesiątym dzieckiem w żydowskiej rodzinie pochodzącej z Polski. Jak wiadomo, w okresie wojennym Polska nie była bezpiecznym krajem dla ludności żydowskiej. Ojciec Ruth postanowił więc wyjechać do Ameryki, gdzie Ruth mieszkała, kształciła się i poznała miłość swojego życia, który to później był jej wspólnikiem. Początki nie były łatwe a rozkręcenie własnej firmy wymagało nakładów nie tylko finansowych, ale również ciężkiej pracy. Młode małżeństwo pracowało i po trudnym początku, założyli firmę Mattel. Pomysł na lalkę Barbie był pomysłem Ruth. Uparcie przy nim trwała, choć wszyscy prognozowali, iż lalka nie będzie się sprzedawała. Jak to się stało,że od przewidywanego upadku, doszło do międzynarodowej sławy Barbie, tego Wam nie zdradzę :) Sami musicie przeczytać.

    A teraz trochę o książce. Książka jest biografią twórczyni Barbie, w którą wpleciona jest historia lalki oraz firmy Mattel. Biografia jest napisana całkiem dobrze, przyjemnie się ją czyta. Co mi się nie podobało, to mnogość informacji na temat firmy Mattel, jej poszczególnych kierowników itp. Miejscami było to nużące. Spodziewałam się historii lalki Barbie z wplecionymi fragmentami biografii twórczyni. Jednak było na odwrót. Mimo to, książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Cieszę się, że poznałam historię ulubionej zabawki mojego dzieciństwa. Pozwala to spojrzeć na zwykłą zabawkę z zupełnie innej perspektywy. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, czemu coś jest takie a nie inne. Powinniśmy być dumni z faktu, iż Barbie ma polskie korzenie. 

Ocena:7/10

2 komentarze:

  1. wydaje się ciekawa, ale czy trafiłaby w mój gust? Hmmm... :)

    OdpowiedzUsuń